Cu toții ne pregătim de Sărbători, iar Crăciunul este un moment a darurilor. În cele mai diverse forme și către cei mai mulți oameni, necunoscuții unii dintre ei pentru noi, mai necăjiți alții dintre ei.... De unde vine, însă, Moș Crăciun ? Există multe legende despre Moş Crăciun, însă una dintre cele mai cunoscute este … Continuă să citești Ce s-a întâmplat de Crăciun ?
Suntem la ceas de sărbătoare pentru noi, românii, oriunde am fi în lumea largă. Și aici, în țară, toată lumea e cu festivismul. Ceea ce e foarte bine. Dar mi-am luat un pic de timp și spațiu și m-am gândit ce și cine a făcut posibil acest moment de sărbătoare pentru noi. Păi, la mine, … Continuă să citești Naționalismul românesc în Europa Unită ?
Soarele a răsărit din nou, e o zi de toamnă mai rece, dar pare că va fi o zi frumoasă... Pentru o comemorare.... Că noi, românii, suntem buni la festivisme. Așa cred că ne-a învățat istoria, cel puțin cea recentă. Dar doare ceva...Nici nu știu ce anume. Aș vrea să pot să urlu, să strig, … Continuă să citești Tristețe de toamnă…
Accidental am dat peste acest post, unul foarte bine scris, cred că de cineva de meserie, adică de cineva care lucrează în presă sau e scriitor, sau ar trebui să fie una sau cealaltă. Atinge însă, după mine, un aspect extrem de important : autenticitate unui business, a ideii de la care a plecat businessul, … Continuă să citești Middle&topmagement și p..ea
Tema asta este destul de controversată și n-aș vrea să înțelegi că o scriu din frustrare. Sau poate că așa fac... Nu contează prea mult asta pentru mine. Însă am rezonat la articolul de mai jos. Pentru că mi s-a întâmplat și mie, dacă nu același lucru, ceva asemănător. Și au lăsat urme...Nu plăcute. Și … Continuă să citești Mythbuster corporatist
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.